Ak ste zvyknutí prať svoje oblečenie v rukách, alebo teda aspoň časť z neho, mali by ste ste vedieť, ako to robiť správne. Aj tak jednoduchá vec, ako je pranie, totiž dokáže niekedy poriadne zamotať hlavu.
Zásada číslo jeden:kontrolujte si teplotu
Ak svoje oblečenie periete v rukách preto, že nesmie ísť do práčky kvôli vysokej teplote, dávajte si pozor aj na teplotu vody v umývadle, či lavóre. Takéto kúsky sú pravdepodobne vyrobené z veľmi jemných materiálov, vlny, poprípade bavlny. Vysoká teplota preto môže spôsobiť, že sa vám zrazia, no a v prípade veľmi chúlostivých materiál, doslova rozpadnú.
Zásada číslo dva:pozor na pracie prášky a aviváž
Keď veci perieme v práčke, neprichádzame do priameho kontaktu s pracím prostriedkom, takže nám nemôže uškodiť. Ľudia s citlivou pokožkou, alebo tí, ktorí trpia alergiou, môžu mať preto pri praní v rukách kožné problémy. Ochranné rukavice vám v tomto prípade nepomôžu, pretože nezabránite tmu, aby sa vám voda s práškom nedostala aj pod ne. Je lepšie, ak budete na ručné pranie používať výrobky určené na citlivú pokožku, alebo ešte lepšie, tie určené pre deti.
Zásada číslo tri:oblečenie vždy poriadne vyplákajte
Pri pracích prostriedkoch ešte zostaneme. Práčka totiž na konci prania veci niekoľkokrát prepláchne. Ak ale veci periete v rukách, musíte tento program nahradiť vy. Zvyšky prášku, či aviváže na oblečení vám taktiež môžu spôsobiť nemalé kožné problémy. To hlavne v prípade, že ide o kúsky bielizne, ktorá prichádza do priameho kontaktu s pokožkou. Preto oblečenie po vypratí vždy premyte v čistej a tečúcej vode niekoľkokrát.
Zásada číslo štyri: veci nechajte vymočiť
Ak potrebujete v rukách vyprať oblečenie, ktoré je zatuchnuté, zapácha, alebo je nadmerne znečistené, nechajte ho najprv vymočiť vo vode. Napusťte si umývadlo teplej vody, nalejte do nej prací prášok a aj trochu aviváže. Do vody vložte oblečenie a takto ho nechajte ležať aspoň pol hodiny. následne vodu vymeňte za novú a oblečenie vyperte. Takto sa omnoho ľahšie zbavíte šk´vrn, no a hlavne nepríjemného zápachu.