Súčasná situácia na trhu je otázna. Vlastne nejasná a málokto sa odváži povedať, ako to bude vyzerať v blízkej budúcnosti. Peniaze dokážu ľahko strácať svoju aktuálnu kúpnu silu. Kurzy môžu byť nižšie a tým pádom aktuálne meny strácajú na svojej hodnote. Rýchlo klesá kurz dolára, od ktorého sú závislé meny po celom svete. Práve toto je faktor, ktorý nielen skúsených investorov, ale aj bežných ľudí núti rozmýšľať nad investíciou do komodít.
A tu prichádza na rad investičné zlato a jeho podoba vo forme zliatkov alebo mincí. U slovenských záujemcov sú to najmä Argor Heraeus a P.A.M.P. Zlaté tehličky zahraničného pôvodu, ktoré teda neprevádzkuje NBS (Národná banka Slovenska). Tak ako aj zahraničné zlaté tehličky, tak aj mince zo zlata s investičnou hodnotou sú cudzieho pôvodu a nevyrába ich Mincovna Kremnica. Ich kúpa a dovoz sa dá sprostredkovať cez špecializovanú, avšak overenú predajňu.
- Takéto zliatky sa dajú nakúpiť bez príplatku DPH. Investičnú komoditu ale môže predstavovať napríklad aj striebro a platina, ku ktorým sa však už viaže daň pridanej hodnoty.
Výhodou komodity napríklad aj vo forme cenného investičného zlata je jeho prístupná cena, pretože sa dajú nakúpiť už tehličky od 1gramu. No samozrejme záujemca, čo má k takejto investícii vyhradený vyšší kapitál, môže siahnuť aj po väčšom 20 až 100 gramovom zlate od švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus. Väčšiu gramáž predstavuje aj tehlička P.A.M.P. (od 250 do 1000 gramov).
Zlato je už celé storočia považované za kúpu veľmi cenného kovu so celosvetovou likviditou. Stále je po ňom veľký dopyt a tento dopyt vzrastie najmä v období možnej blížiacej sa krízy. Zlato je odolné voči faktorom, ktoré so sebou prináša politika a finančný systém. Rovnako predstavuje niečo veľmi osobné. Skutočné osobné vlastníctvo, ktoré má fyzickú podobu a môžete ho uskladniť na svoje vierohodné miesto.